کارگاه آموزشی تشخیص ربات‌های توییتر

چه درصدی از شبکه‌ی دوستان مجازی‌تان را ربات‌ها تشکیل می‌دهند؟
با گسترش شبکه‌های اجتماعی مجازی، ربات‌ها نیز در آنها ظهور کرده و نقش پررنگ‌تری پیدا کردند. ربات‌ توییتری، رباتی نرم‌افزاری است که کنترل حساب توییتر را از طریق ‌‌API توییتر به‌دست می‌گیرد. ربات‌ها می‌توانند اقدامات مستقلی از قبیل انتشار، بازنشر، دنبال‌کردن و … را همانند کاربری انسانی انجام دهند و از این راه رویدادها و گفتمان جمعی را تحت تاثیر قرار دهند.
در این کارگاه قصد داریم درباره‌ی مقدمات تشخیص ربات‌ها در توییتر، روش جمع‌آوری داده از توییتر و تحلیل داده‌های شبکه‌های اجتماعی صحبت کنیم و به بررسی مثالهایی از نقش بات‌ها در رویدادهای مختلف بپردازیم.

اهداف

معرفی شاخص‌های مستقل از زبان و مبتنی بر زبان برای تشخیص میزان خودکار بودن فعالیت‌های حساب‌های کاربری در توییتر
شرح چرایی پیچیدگی تشخیص اکانت‌های خودکار و نیمه‌خودکار و لزوم ایجاد بانک اطلاعاتی توضیح نویسی شده برای توییت های فارسی
همکاری دسته‌جمعی جهت ایجاد بانک اطلاعاتی

همکاری دسته‌جمعی جهت ایجاد بانک اطلاعاتی

در بخش اول این کارگاه، نخست به معرفی ابزاری که برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های مبتنی-بر-رویداد در توییتر ایجاد کرده‌ایم، می‌پردازیم. سپس، از پیچیدگی تعریف، دسته‌بندی و تشخیص ربات‌های توییتری خواهیم گفت و به اختصار به آموزش الگوریتم‌ها و ابزارهای رایج تشخیص ربات‌های توییتری خواهیم پرداخت. در نهایت، ضمن توضیحاتی در مورد اهمیت شکل‌گیری یک بانک دادهٔ توضیح نویسی شده از ربات‌های توییتری در زبان فارسی، با حل مثال توضیح می‌دهیم که در هنگام تشخیص دستی ربات‌های توییتری در زبان فارسی‌ توجه به چه نکاتی به کمک‌مان خواهد آمد. در بخش دوم کارگاه، با همکاری شرکت‌کنندگان، به ساختن این بانک داده خواهیم پرداخت. این بانک که در نهایت در دسترس عموم قرار می‌گیرد، شامل ۱۵۰۰ حساب توییتر فارسی خواهد بود که هر کدام توسط سه کاربر توضیح‌نویسی می‌شود.

مخاطب این کارگاه دانشجویان سال‌های ابتدایی کارشناسی علاقمند به علم داده و مطالعهٔ شبکه‌های اجتماعی آنلاین، یا دانشجویان مقاطع بالاتر علاقمند به آشنایی بیشتر با این حوزه‌ها هستند. ضمناً، این کارگاه در حاشیهٔ خود، شرایط آشنایی بیشتر و همکاری علمی تیم توییتر مرکز شبکه‌های پیچیدهٔ و علم‌دادهٔ اجتماعی در دانشگاه شهید بهشتی را با مخاطبان مهیا می‌کند.

ابزارهای مورد نیاز

لپتاپ
مرورگر Opera
حساب کاربری توییتر

زمان‌بندی برنامه

ثبت‌نام: ۸:۳۰ تا ۹:۰۰
آموزش الگوریتم‌ها و ابزارهای رایج تشخیص ربات‌های توییتری: ۹ تا ۱۰
استراحت: ۱۰ تا ۱۰:۱۵
در هنگام تشخیص دستی ربات‌های توییتری توجه به چه نکاتی کمک می‌کند؟ (همراه با حل مثال) ۱۰:۱۵ تا ۱۱:۳۰
کارگاه عملی (۱): ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰
ناهار(بر عهده برگزارکننده می‌باشد): ۱۲:۳۰ تا ۱۳:۴۵
کارگاه عملی (۲): ۱۳:۴۵ تا ۱۵:۰۰
استراحت: ۱۵:۰۰ تا ۱۵:۱۵
کارگاه عملی (۳): ۱۵:۱۵ تا ۱۶:۱۵
استراحت: ۱۶:۱۵ تا ۱۶:۳۰
کارگاه عملی(۴): ۱۶:۳۰ تا ۱۷:۳۰
سخن پایانی و اعطای گواهی: ۱۷:۳۰ تا ۱۸:۰۰

ثبت‌نام

برای ثبت‌نام به لینک زیر مراجعه کنید

Leave a Reply

Your email address will not be published.